DIREC-projekt

SECUREAM: Cybersikkerhed i 3D-printeren

Project impact

3D-print er både effektivt og prisvenligt. Samtidig er det en industri i kraftig vækst og en dansk styrkeposition. Men det rummer også en sikkerhedsrisiko, fordi systemerne er født digitale. EU’s Cyber Resilience Act stiller høje krav til netop digital sikkerhed. SECUREAM hjælper derfor danske virksomheder med at leve op til lovgivningen og sikre adgang til markedet. 

SECUREAM er et samarbejde ledet af SDU, som står for metodeudvikling. DTI står for den industrielle validering, mens virksomhederne Partisia og Create it REAL bidrager med ekspertise inden for henholdsvis kryptografi og 3D-print. 

Resultatet af SECUREAM-projektet er et rammeværktøj, der vurderer risici og sikrer sporbarhed gennem hele printforløbet. Derudover benytter projektet kryptering, så samarbejdspartnere kan dele designs uden at udlevere intellektuelle rettigheder. Målet er, at operatører og leverandører kan dokumentere høj kvalitet og opdage afvigelser, før de bliver til dyre fejl. 

Med SECUREAM samler partnerne forskere, slutbrugere og avanceret kryptografi i en skalérbar løsning på en central samfundsudfordring: at gøre 3D-print sikkert og compliant. 

PROJECT DATA

Project name

SECUREAM: Advancing cybersecurity in Additive Manufacturing

Project period
2025-2027
Funding
DKK 2.000.000

Scientific mission

SECUREAM udvikler en metode, der styrker sikkerhed i additiv fremstilling (3D-print) med direkte kobling til EU-lovgivning som Cyber Resilience Act og NIS2. SECUREAM styrker cybersikkerheden på tværs af digitale AM-arbejdsgange ved at kombinere blockchain-baseret sikkerhed og Multi-Party Computation (MPC) teknologier. Denne tilgang sikrer fortrolighed, integritet og tilgængelighed, understøtter overholdelse af lovgivningsmæssige krav og imødekommer behovet for certificerede og sikre AM-løsninger.

Rammeværktøjet består af et overordnet lag, der sikrer korrekt governance og et teknisk lag, som benytter blockchain til logning og sporbarhed samt multi-party computing (MPC) til at sikre, at parter kan samarbejde uden at udlevere intellektuelle rettigheder eller rå data.  

Ud over at forbedre den nuværende praksis sigter projektet mod at skabe en transparent og troværdig løsning for både auditorer, operatører og ledelse. 

Project Participants

Eun-Young Kang
Eun-Young Kang – Associate Professor – University of Southern Denmark
Lars Ramkilde Knudsen
Lars Ramkilde Knudsen – Professor – University of Southern Denmark
Hiraku Morita
Hiraku Morita – Assistant Professor – University of Southern Denmark
Jukka Ruohonen
Jukka Ruohonen – Assistant Professor – University of Southern Denmark
Riccardo Tonello
Riccardo Tonello – Other – Danish Technological Institute
Anders Dalskov
Anders Dalskov – Senior Cryptographic Engineer – Partisia
Jeremie Pierre Gay
Jeremie Pierre Gay – Founder & CTO – Create it REAL
Søren Eller Thomsen
Søren Eller Thomsen – Cryptography Engineer – Partisia

Partners

Danish Technological Institute logoUniversity of Southern Denmark logoCreate it REAL logoPartisia logo